
Method feeder pre začiatočníkov.

Technika method feeder je jednou z najpopulárnejších a najefektívnejších techník lovu rýb, najmä pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých rybárov. Je jednoduchá, zábavná a prináša skvelé výsledky pri vode z čoho majú radosť dospelí a hlavne deti. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je method feeder, ako ho správne použiť, aké náčinie a návnady sú vhodné a tiež na niekoľko praktických tipov pre začiatočníkov. Počas mojej päťročnej práce v rybárskych potrebách som sa stretol so zákazníkmi, ktorí chceli začať s method feedrom, ale nevedeli ako na to. Čo je potrebné k tejto metóde lovu rýb, aký prút si vybrať na začiatok či, ako si naviazať vhodný nadväzec, preto, aby boli pri vode úspešný. V tomto článku sa pokúsim do tejto problematiky priniesť trošku svetla, aby sa rybári vedeli zorientovať a vybrať si pre začiatok to najvhodnejšie, čo pre túto techniku potrebujú.

Čo je method feeder a ako na neho?
Method feeder je špeciálny spôsob rybolovnej techniky, kde pri zábere sa nespoliehame na typický zvuk signalizátora, ale pre zmenu sledujeme špičku prútu. Tá sa pri zábere ohýba a tým nám signalizuje, že sa ryba chytila na háčik a uniká s nástrahou. Používame pri tom sofistikovane navrhnutý typ krmítok vyvinutých pre tento druh rybolovu. Najmä pri love bielej ryby (,ako sú kapor, pleskáč či lieň). Táto metóda je založená na princípe koncentrovaného a presného vnadenia pomocou vyššie spomínaných krmítok a taktiež presného nastraženia nástrahy. Krmítko je navrhnuté tak, aby sa návnada (krmivo alebo mikropelety) pri kontakte s vodou postupne uvoľňovala a lákala ryby k háčiku s nástrahou.

Tento spôsob lovu je vhodný na stojaté vody, rybníky, priehrady alebo mierne tečúce rieky. Kde mnoho rybárov zaznamenalo nejeden úspech. Poznáme viacero druhov krmítok, ktoré boli pre tento spôsob vyvinuté. Výber záleží na ročnom období a taktiež na množstve krmiva a veľkosti rýb, ktoré hodláme v daný deň loviť. Je mnoho typov, od flat krmítok až po rebrované krmítka, ktoré osobne rád používam v letnom období.

Flat krmítka alebo inými slovami ploché sú vhodné na lov tam, kde je dno mäkké a chcem predísť tomu, aby sa návnada aj s krmítkom zaborila príliš hlboko do bahna. Flat krmítka vďaka svojmu plochému tvaru ležia na mäkkom povrchu a zostávajú prístupnejšie. Nakoľko pojmu menej krmiva, ako rebrované rád ich požívam aj v jarnom období kedy je voda chladnejšia a ryby sa spamätávajú zo zimného obdobia. Vtedy bývajú veľmi ostražité a na väčšie množstvo krmiva reagujú nedôverčivo. Tým pádom volím stále menšie krmítko, aby to ryby neodrádzalo. Naopak v letnom období s radosťou siaham po rebrovanom krmítku, ktoré pojme vačší obsah krmiva a taktiež adítíva hrubšej znistosti ako je krešované boilies, kukurica alebo halibut pelety bez dierky vhodné na krmenie.

V krátkosti som sa pokúsil opísať spôsob výberu kŕmnych košíkov. Ale nemôžem zabudnúť na to najpodstatnejšie, a to je výber prútu a navijaku pre tento spôsob rybolovu. Spravidla ak ste začiatočníci odporúčam sa zamerať na prúty o dĺžke 3,6m pre stredne dlhé náhody a kto by rád prechytával aj väčšie vzdialenosti v ponuke majú výrobcovia, aj prúty o dĺžke 3,90m až 4,20m. Vo svojom inventári mám prúty o dĺžke 3,90m a tieto používam asi najradšej. Váhové zaťaženie by sa malo pohybovať od 80-120g myslím si, že tento rozptyl na začiatok úplne stačí pokiaľ si zvyknete na prútik a začnete si veriť pri náhodoch. Čiže pre zhrnutie by som odporučil prút o dĺžke 3,6m a záťaž 80-120g.

Ak rozmýšľame o výbere navijaku tu by sme sa mali zamerať na navijaky o veľkosti 3000-5000 z plytkou cievkou pre dosiahnutie optimálnej dĺžky náhodou. Ja preferujem pri love touto metódou navijaky s voľnobežnou brzdou nakoľko som si uý na tento typ navijakou zvykol. Ale navijaky s voľno bežnou brzdou nemusia vyhovovať každému, preto odporúčam aj navijaky s prednou drzdou. Je to individuálne a z vlastnej skúsenosti viem povedať, že na oba typy si treba zvyknúť hlavne pri spôsobe zaseknutia ryby, keď dôjde k záberu.

Totižto v mnohých prípadoch, hlavne ak sa jedná o voľnobežné navijaky, začínajúci rybári pri záseku zabúdajú pootočiť kľučkou alebo si rukou pribrzdť cievku navijaka a v tom prípade dochádza k nekontrolovanému odvinutiu vlasca a problém je na svete. Motanica, ako sa patrí na začínajúceho rybára. Takže malá pomôcka pri každom záseku či sa jedná o voľnobežný navijak alebo navijak s prednou brzdou, stále si pomáhajte pri záseku rukou a uchopte cievku, aby nedošlo k nekontrolovanému odvinuťiu veľkého množstva vlasca.

Pri výbere vlasca by sme mali prihliadať predovšetkým na hrúbku používaného vlasca, aby sa odvíjal pri náhode bez väčších problémov z pravidla monofil 0,20-0,28mm pričom 0,28 si myslím, že by mal byť taký strop. Ktorý už vydrží aj zdolanie väčších rýb. Netreba zabúdať aj na odhodový šokový vlasec alebo šnúru pre zostavenie koncovej montáže, ktorý vydrží veľký nápor pri nahadzovaní.


Koncová montáž, ako som už spomínal by mala pozostávať z kónického šokového vlasca alebo šokovej šnúry, stopera, krmítka, dorazovej guličky, feedroveho rychlovýmenného obratlíka, nadväzca s háčikom a nástražnou ihlou. Na ktorú napichávame nástrahy vhodné pre tento spôsob lovu. Nástrahy a vnadenie sú veľmi dôležitou s´účasťou pre úspešné vychádzky k vode. Na trhu je ich nespočetné množstvo a každý rybár preferuje tú svoju overenú stálicu. Preto spomeniem len vhodné priemery popup nástrah a wafters nástrah, ktoré by sa mali pohybovať od 8-14mm, aby sme ich dokázali skryť do plniacej formy flat krmítka, ale nie je to podmienkou. Môžeme ich ponúkať aj na voľno. Krmivá si vyberáme podľa ročného obdobia a miesta, kde hodláme loviť. Ale tieto témy si rozoberieme v ďalších článkoch.

Čo dodať na záver?Method feeder technika je skvelým spôsobom, ako začať s rybárčením. Je jednoduchá na pochopenie, nevyžaduje veľa vybavenia a môže byť veľmi efektívna. S trochou praxe a trpezlivosti môžete pomocou tejto techniky dosiahnuť skvelé výsledky. Nezabudnite, že kľúčom k úspechu je prax a schopnosť prispôsobiť sa podmienkam na mieste lovu. Veľa šťastia pri vašom prvom method feeder lovení! Petrov zdar priatelia rybári.

Autor: Ladislav Merva
